Naujos reabilitacijos galimybės

Šiuolaikinė reabilitacija susiduria su dideliais iššūkiais – sparčiai vystantis išmaniosioms technologijoms, greitėja ir medicinos prietaisų pritaikomumas. Sveikatos apsaugos sistema susiduria su augančių kaštų problemomis, kurios dėl detalesnės diagnostikos bei pažangaus gydymo padidina gydymo išlaidas. Šiuolaikinės technologijos (pvz.: egzoskeletas), kurios galėtų pakeisti pažeistas judesio funkcijas yra per brangios, o jų tikslingumas menkai ištirtas bei nepagrįstas ekonomine ir socialine nauda.

Fizinės reabilitacijos priemonės

Šiuo metu naudojamos fizinės reabilitacijos priemonės turi tiek teigiamų, tiek neigiamų aspektų, vertinant jų efektyvumą. Esant atramos judamojo aparato bei centrinės nervų sistemos pažeidimams, didelę įtaką pažeistų funkcijų atstatymui turi gebėjimas išlaikyti mobilumą bei raumenų plastiškumą. Dažni pažeidimai sukelia galūnių parezes, raumenų rigidiškumą, spastiką. Šių veiksnių pasekmės taip pat veikia ir centrinę nervų sistemą: dėl atsiradusios judesių kompensacijos sutrinka pusiausvyra ir koordinacija. To pasekmė – greitesnis paciento nuovargis, motyvacijos stoka bei pablogėjusi psichoemocinė būsena.

Problematika

Šias problemas dažniausiai sprendžia kvalifikuotų specialistų komanda, kurios tikslas – per trumpą laiką maksimaliai atstatyti pažeistas funkcijas, grąžinti pacientą bei jo šeimos narius į bendruomenės gyvenimą. Kaip žinia, ne visos naudojamos reabilitacijos metodikos suteikia pacientui efektyvią pagalbą, tad neretai ligos liekamieji reiškiniai jį lydi kasdien.

Dar vienas svarbus aspektas, kurį dauguma linkę pamiršti – paciento mobilumas, gebėjimas judėti nepažįstamoje aplinkoje bei jo galimybės toliau finansiškai save išlaikyti. Užtikrinti laisvą judėjimą bei savarankiškumą– vienas iš daugelio iššūkių reabilitacijos procese.

JAV –  lyderė tarp reabilitacijos technologijų kūrėjų

Jungtinės Amerikos Valstijos – viena iš nedaugelio pasaulio šalių, lyderiaujančių kuriant naujausias medicinos ir reabilitacijos technologijas. Valstybė yra suinteresuota greitai ir efektyviai po ligos grąžinti savo piliečius į kasdienį gyvenimą. JAV atlikti tyrimai rodo, kad naujų technologijų gebėjimas užtikrinti paciento mobilumą ir nepriklausomą judėjimą aplinkoje ateityje garantuoja mažesnių gydymo išlaidų poreikį.

Vaikų reabilitacijos ypatumai

Vaikų gydymas iš visų reabilitacijos rūšių yra sudėtingiausia bei reikalaujanti daug žmogiškųjų ir finansinių išteklių sritis. Svarbiausias uždavinys – vaiko integracija į bendruomenę, ypatingai išlikus sutrikusiai judėjimo funkcijai. Pradėjus individualią reabilitaciją, vaiko būklė detaliai ištiriama, pateikiama medicininių duomenų medžiaga bei analizė. Tuomet sudaromas individualus reabilitacijos planas, tęsiama klinikinė paciento reakcija į elektros stimuliaciją. Esant eisenos sutrikimams (dažniausia tai – “krentanti” pėda, silpni, nekoordinuoti šlaunies raumenų judesiai, dubens dugno raumenų silpnumas) svarbu stebėti, ar elektros stimuliacija neblokuoja kitų judesių. Šis reiškinys paaiškinamas per stiprios stimuliacijos poveikiu raumenų struktūroms. Dažnai tokio pobūdžio pacientams taikomi fiziniai veiksniai (masažas, vandens procedūros) bei elektros stimuliacija. Prie šių veiksmų ypatingai svarbus vaidmuo skiriamas aktyviai kineziterapijai. Ieškant pacientui efektyviausio sprendimo reabilitacijoje, siekiama visas procedūras sujungti vienu metu.

Inovatyvi elektros ir judesio terapija

Lietuvoje pristatyta nauja elektros ir judesio terapijos dalis – funkcinė elektrostimuliacija. Tai tikslingas nervo ir jo inervuojamų raumenų stimuliavimas, kurio metu gaunamas reikalingas dirbtinis judesys. Su stimuliacija gaunamas mobilumas padeda pacientams mokintis valdyti pažeistas galūnes, taip pat  ypatingas dėmesys skiriamas sensoriniui judesių suvokimui ir atlikimui. Metodikos esmė ir pagrindinis faktorius yra žmogaus nervų sistemos neuroplastiškumas,- gebėjimas galvos smegenims mokytis naujų judesių panaudojant tuos pačius „resursus“, ko pasekoje sudaromi nauji ryšiai tarp galūnių ir centro bei skatinama neurosintezė (naujų nervinių ląstelių ir naujų laidų augimas). Atlikti tyrimai rodo, kad tikslingai taikoma reabilitacija  gali skatinti neurosintezę. Tai ypatingai svarbu pacientams, kurie turi paralyžių ar serga neurodegeneracinėmis ligomis (pvz.: Išsėtinė sklerozė, nugaros smegenų atrofija, Parkinsono liga ir t.t.).

Individualaus požiūrio į paciento poreikius trūkumas Lietuvoje

Medicinos inovacijos Lietuvoje sparčiai vystosi bei yra pritaikomos įvairiose srityse: medicinos diagnostikos priemonėse, naujų vaistų panaudojime. Galime džiaugtis šalyje sukurta ir išplėtota reabilitacijos paslaugų infrastruktūra, tačiau pagrindinė problema išlieka. Tai – individualaus požiūrio į paciento poreikius trūkumas. Šiuo metu visiems pacientams taikoma vienoda paslaugų bei procedūrų galimybė, kuri dažniausiai yra stacionaraus pobūdžio (orientuota atlikti tik stacionare, tačiau pacientui išvykus už įstaigos ribų, jo tolimesnės reabilitacijos tęsimas baigiasi). Pratęsdami reabilitaciją po stacionaro, galėtume pagerinti pacientų judėjimo funkcijų atstatymo rezultatus, neprarandant jau pasiektų rezultatų.